Chłodzenie laptopów i podkładki chłodzące – TOP-4 propozycji

Dlaczego warto zainwestować w podkładkę chłodzącą do laptopa?

Większość ludzi lekceważy kwestie związane z chłodzeniem laptopa i mało kto interesuje się temperaturą podzespołów. Jednak coraz więcej notebooków przegrzewa się. I nie należą do nich tylko stare, zdezelowane komputery, które lata świetności mają już dawno za sobą. Także w najnowszych urządzeniach powinniśmy zadbać o układ chłodzenia. Aby dowiedzieć się, czy nasz notebook rzeczywiście się przegrzewa, warto posłużyć się właściwym oprogramowaniem do mierzenia temperatury. Niezależnie jednak od wyników – podkładka chłodząca przyda się zawsze i znacząco może wydłużyć żywotność naszego komputera.

Jaka podkładkę chodzącą wybrać?

Podkładkę podłącza się do notebooka przy pomocy kabla USB. W większości przypadków posiada ona dodatkowy włącznik, dzięki któremu możemy uruchomić chłodzenie. Wówczas wentylatory obracającą się, dostarczając tym samym zimne powietrze do obudowy laptopa. W sprzedaży dostępne są podkładki stacjonarne (w szczególności sprawdzą się podczas pracy przy biurku), jak i mobilne (pozwalające na przemieszczanie się użytkownika z laptopem). Co wybrać? Decyzja zależy od tego, w jakim środowisku będziemy korzystać z laptopa. Jesteś często w podróży? Wybierz urządzenie o mniejszych gabarytach!

Pamiętaj o rozmieszczeniu wentylatorów

Zasadniczą i jednocześnie najważniejszą informacją, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę podczas poszukiwania odpowiedniej podkładki chłodzącej, jest rozmieszczenie otworów wentylacyjnych w laptopie. Ich ilość, wielkość oraz prędkość ma zasadniczy wpływ na skuteczność chłodzenia. Gdy dokonamy odpowiedniego wyboru, możemy mieć pewność, że oba mechanizmy będą ze sobą „współpracować”, nie działając jednocześnie na swoją szkodę. Sytuacja wygląda gorzej, gdy nasz notebook na spodzie nie jest wyposażony w żadne otwory wentylacyjne – wówczas nawet najdroższa podkładka w niczym nie pomoże, a zablokowane chłodzenie może przyczynić do poważnej awarii sprzętu. Dlatego warto dokonywać zakupu z pełną znajomością tematu.

Rozmiar podkładki ma znaczenie

Kolejnym ważnym elementem jest dobranie odpowiedniego rozmiaru podkładki. Powinna ona być nieco większa od notebooka, aby ten mógł stać na niej stabilnie. W tym celu musimy wymierzyć długość i szerokość laptopa.

Zwróć uwagę na materiał

Podkładkę chłodzącą na ogół wykonano z tworzywa sztucznego lub lekkich metali, często można spotkać się z modelami wykonanymi z obu materiałów. Najtańsze będą podkładki plastikowe, które są lekkie i łatwe w transporcie. Dużo droższe są natomiast podkładki wykonane z metalu, jednak ich rozmiary są już mniej kompaktowe. Do ich zalet należy jednak lepsze przewodnictwo ciepła, które może szybko się rozproszyć.

Efektowny wygląd? Pamiętaj o funkcjonalności

Producenci podkładek chłodzących wymyślają coraz to nowe rozwiązania, które cieszą oko. Aby jednak podkładka mogła dobrze spełniać swoje zadania, powinna być wyposażona w nóżki zakończone gumą. Uniemożliwiają one przesunięcie się laptopa w niepożądanym kierunku. W niektórych modelach możemy dodatkowo regulować jej wysokość, dzięki czemu zapewnione jest ustawienie notebooka w dogodniej pozycji. Można także spotkać się z regulowanymi nóżkami, umożliwiającymi zwiększenie stopnia nachylenia laptopa.

Przegląd podkładek chłodzących pod laptopa – TOP-4

Podkładka chłodząca GENESIS do laptopa 15.6-17.3 cali Oxid 550 

dzięki swojemu efektywnemu systemowi chłodzenia pozwala na znaczne zwiększenie wydajności laptopa. System ten został zaopatrzony w cztery małe wentylatory odpowiadające za wyprowadzanie ciepłego powietrza spod laptopa oraz jeden duży, którego zadanie polega na doprowadzaniu chłodnego powietrza. Aluminiowa obudowa dodatkowo sprzyja sprawnemu rozchodzeniu się nagrzanego powietrza. Ergonomiczna konstrukcja podkładki umożliwia ustawienie odpowiedniego kąta nachylenia, co znacznie zwiększa komfort użytkowania laptopa.

Podkładka chłodząca MODECOM do laptopa 17 cali Silent Fan MC-CF15

zapewnia idealną ciszę dzięki specjalnemu wentylatorowi w technologii SILENT FAN. Jego pracę wspomagają cztery dodatkowo zamontowane wentylatory. Niebieskie podświetlenie LED nadaje podstawce wyjątkowy charakter. Ponadto materiały użyte do jej wykonania zapewniają dużą wytrzymałość. Podstawka jest również wyposażona w dwie składane nóżki, które pozwalają na zmianę poziomu kąta jej nachylenia.

Podkładka chłodząca TARGUS do laptopa 17 cali AWE55EU  

dzięki systemowi podwójnych wentylatorów jest ona niezwykle wydajna. Pozwala ona na chłodzenie zarówno użytkownika, jak i urządzenia. Laptop może być więc spokojnie używany przez długi czas podczas trzymania go na kolanach. Na powierzchni podkładki znajdują się cztery gumowe ograniczniki, które zapobiegają zsuwaniu się laptopa. Jej neoprenowa konstrukcja zapewnia zaś maksymalną wygodę użytkowania.

Podkładka chłodząca VAKOSS do laptopa 17 cali LF-1860

posiada opcję regulacji kąta nachylenia. Zapewnia to wygodę nawet podczas długotrwałej pracy z laptopem. Podstawka ta zasilana jest bezpośrednio z portu USB. Przeznaczona jest przede wszystkim do laptopów o wielkości 17 cali. Świetnie sprawdzi się jednak również w przypadku mniejszych urządzeń. Wydajny oraz bardzo cichy wentylator pozwala na szybkie chłodzenie laptopa, co zapewnia jego stabilną pracę.

Poprzedni post

Ranking tabletów do 1000 zł – ranking TOP5

Następny post

Jak wybrać ekran do projekcji? Prezentujemy nasze TOP-5!

Popularne sklepy i marki, w których możesz zaoszczędzić z Coupon Dojo

Netia.pl
Banggood
ALE.pl
OnePlus (UK)
Aliexpress EU
Electro