Perfumy

3894 Artykuły
Strona1z163

Perfumy - na czym polega ich fenomen?

Perfumy, przeznaczone niegdyś wyłącznie dla królów i cesarzy, dla większości z nas są obecnie jedną z nieodłącznych rzeczy codziennego życia. Ale co tak właściwie sprawia, że perfumy są dla nas tak fascynujące?

Fascynacja perfumami opiera się nie tylko na zapachu samym w sobie, ale też na ich oddziaływaniu na zmysły, pobudzaniu wyobraźni, wywoływaniu emocji i przywoływaniu wspomnień.

Flakon perfum z kwiatami

Kto z nas nigdy się z tym nie spotkał? Wystarczy przecież przelotna mgła zapachu, aby przypomniało nam się beztroskie dzieciństwo, wyjątkowe letnie chwile czy też pierwsza wielka miłość. A to nie wszystko! Naukowcy odkryli, że zapachy podświadomie kontrolują nasze działania, ale też wpływają na nasze postrzeganie otoczenia i innych osób.

Zanurz się w fascynującym świecie zapachów, które znajdziesz w ofercie sklepu internetowego flaconi i dowiedz się więcej o historii perfum, ich procesach produkcyjnych oraz o najpopularniejszych surowcach, stosowanych do ich produkcji. Na tej stronie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i nurtujące kwestie, związane z perfumami.

Krótka historia perfum - kiedy i jak powstały perfumy?

Idea otaczania się zapachami jest prawie tak stara, jak sama ludzkość. Pierwsze wzmianki o produkcji perfum sięgają aż 7000 lat p.n.e., dlatego można uznać, że ich historia liczy sobie ponad 9000 lat.

Już w Mezopotamii i starożytnym Egipcie pachnące maści i esencje stosowane były do balsamowania ciał faraonów oraz przy ich spalaniu w rytuałach świątynnych tak, by pachnący dym mógł wznieść się ku bogom. Stąd też wywodzi się dzisiejsze słowo perfumy, „Per Fumum”, czyli poprzez dym.

Z dala od mrocznego średniowiecza, złotą erę zapachów przypisuje się na XIII wiek. To wtedy, arabskim naukowcom udało się opracować proces destylacji, który wydobywał zapach z płatków róż i uwalniał go do wody. Również wtedy, krzyżowcy sprowadzili do Europy cenne, pachnące eliksiry. Mniej więcej też w tym samym czasie, we Francji, udało się wydestylować czysty alkohol z wina, co utorowało drogę do produkcji perfum.

W tych czasach, Grasse (Francja) i Wenecja (Włochy) urosły do ​​rangi centrów świata zapachów - uprawiano tam surowce oraz handlowano cennymi esencjami. W Grasse, za pomocą metody enfleurage, opracowano inny proces wydobywania zapachów. Do dziś to senne miasteczko na Lazurowym Wybrzeżu znane jest jako stolica perfum, z której surowce zapachowe są eksportowane na cały świat. To właśnie w okolicach Grasse luksusowe marki, takie jak CHANEL czy Dior, mają ogromne plantacje kwiatów.

  » Kobieta bez perfum to kobieta bez przyszłości. «
(Coco Chanel)

W epoce absolutyzmu, za Ludwika XIV, powstały w Paryżu pierwsze duże domy perfumeryjne. Jednocześnie, narodził się także zawód perfumiarza, którego zadaniem było tworzenie i dostarczanie szlachcie najnowszych kreacji zapachowych. Dziś z zawodem perfumiarz jest na świecie tylko ok. 2000 osób. W Polsce istnieje tylko jedna szkoła perfumiarzy. Co łączy wszystkich perfumiarzy? Doskonały zmysł węchu i wrażliwość na zapachy, ogromna wyobraźnia i silna intuicja.

Znaczący perfumiarze i ich ponadczasowe kreacje zapachowe

Ernest Beaux CHANEL N°5
Sophie Grojsman Lancôme Trésor, Estée Lauder Spellbound, Calvin Klein Eternity
Francis KurkdjianJean Paul Gaultier Le Male, Giorgio Armani Mania, Elie Saab Le Parfum
Alberto Morillas Giorgio Armani Aqua di Gio, Calvin Klein CK One, Gucci Bloom
Jacques Polge CHANEL Chance, CHANEL Coco Mademoiselle, CHANEL Bleu de Chanel

O ekstrakcji zapachów i esencji zapachowych

Esencja zapachowa w buteleczce

Perfumy są kompozycją różnych surowców, wody destylowanej i czystego alkoholu. Ponieważ alkohol nie posiada własnej woni, źródłem zapachu w perfumach są wyłącznie związki zapachowe. Popularnymi, a zarazem drogocennymi aromatami wykorzystywanymi w ich produkcji są nuty kwiatowe, takie jak irys, jaśmin czy róża.

W procesie destylacji z parą wodną, świeżo zebrane kwiaty miesza się z wodą, a następnie podgrzewa. Podczas tego procesu uwalniana jest para wraz z zapachami kwiatów, a w kolejnym kroku jest ona skraplana po to, by pozyskać esencję.

W procesie ekstrakcji natomiast, otrzymuje się tzw. absolut. W tej metodzie, kwiaty miesza się z rozpuszczalnikiem, a następnie podgrzewa. W ten sposób uzyskuje się substancję zapachową w formie stałej lub półstałej, tzw. konkret. W kolejnym etapie masę tę łączy się z alkoholem i ponownie podgrzewa - po to, aby powstał absolut w formie płynnej.

W zależności od tego, czy kwiat poddawany jest destylacji, czy ekstrakcji, może rozwijać on różne oblicza zapachowe. Podczas gdy esencja rozwija lekkie, delikatne i subtelne oblicze kwiatu, absolut ujawnia całe swoje “bogactwo”, nasycenie i intensywność.

Woda toaletowa, a woda perfumowana – jaka jest różnica?

Na pewno znasz ten dylemat: nareszcie znalazłeś swój ulubiony zapach, ale co dalej? Stoisz przed kolejną decyzją: czy wybrać wodę perfumowaną czy toaletową? Jaka tak właściwie jest między nimi różnica?
Rozróżnienia dokonuje się na podstawie stosunku stężeń wody, alkoholu i substancji zapachowych. To właśnie od poszczególnego stężenia zależy intensywność zapachu i długość jego percepcji.

Perfumy

Perfumy oraz Essence de Parfum to najszlachetniejsza forma, jaką zaoferować może świat zapachów. W tym przypadku stężenie zapachowe jest najwyższe i wynosi 35%, dzięki czemu zapach jest szczególnie intensywny i wyczuwalny przez długi czas. W przypadku perfum szczególnie wyraziste są nuty bazowe. Perfumiarz koncentruje się tutaj na ich wyjątkowych cechach, kładąc szczególny nacisk na trwałość i moc zapachu.

Eau de Parfum

Woda perfumowana (Eau de Parfum  lub EDP) jest równie wyrazista, ale mniej intensywna. Ze stężeniem zapachu do 14%, woda perfumowana należy do kategorii średniej. Perfumiarz skupia się tutaj na nutach serca, kładąc nacisk na intensywność zapachu.

Eau de Toilette

W przypadku lekkiej wody toaletowej (Eau de Toilette lub EDT) na pierwszy plan wysuwa się górna nuta zapachu, czyli tzw. nuta głowy. Podkreśla ona świeżość perfum. Dzięki stężeniu zapachu do 9% woda toaletowa jest delikatna, ale jednocześnie wyczuwalna. To idealny wybór na każdy dzień.

Eau de Cologne

Woda kolońska (Eau de Cologne lub EDC) posiada najświeższe i najdelikatniejsze stężenie zapachowe, maksymalnie do 5%. Perfumiarz skupia się tutaj na orzeźwiających akcentach, podkreślając lekkość i rześkość zapachu.


Pachnące skarby, czyli popularne surowce w produkcji perfum

Owoce bergamotki

Bergamotka

Bergamotka to owoc cytrusowy, uprawiany głównie w kalabryjskim słońcu (Włochy). Pochodzi z krzyżówki gorzkiej pomarańczy z limonką.

Esencja z bergamotki pozyskiwana jest przez tłoczenie skórki na zimno. Proces ten stosowany jest wyłącznie w przypadku owoców cytrusowych, gdyż ich olejki eteryczne znajdują się w pęcherzykach skórki.

Bergamotka jest często stosowana jako nuta głowy, ponieważ - dzięki swojemu pinkantnemu, cystrusowemu aromatowi - zapewnia świeże preludium zapachu.

Kwiaty jaśminu

Jaśmin

Jaśmin jest symbolem kobiecości i - obok róży - jest najczęściej stosowanym w perfumiarstwie kwiatem. Kwiat jaśminu zbiera się wczesnym rankiem, kiedy jego pąki są jeszcze zamknięte.

Cenny absolut jaśminu pozyskiwany jest w procesie ekstrakcji. Do wyprodukowania jednego litra absolutu potrzeba jednej tony kwiatów!

Kobiecy, urzekający i otulający – jaśmin stosowany głównie w nucie serca sprawia, że ​​perfumy są kwintesencją zmysłowości.

Kwiat irysu

Irys

Absolut irysa to jedna z najcenniejszych esencji perfumiarza. Ta roślina, która jest obecnie szeroko rozpowszechniona w rejonie Morza Śródziemnego, już w renesansie była stosowana do perfumowania wyrobów skórzanych oraz peruk.

W przypadku irysa, przetwarzane są nie kwiaty, a jego kłącze. Jest ono najpierw kruszone, następnie destylowane parą. Z powstałego w tym procesie masła irysowego, otrzymuje się następnie absolut irysa.

Irys charakteryzuje się wyjątkowym i niezwykle złożonym zapachem. Można go określić jako suchy i drewniany, ale jednocześnie miękki i pudrowy. Irys stosowany jest głównie w nutach serca i bazy.

Laski wanilii

Wanilia

Kto z nas nie zna cudownie słodkiego aromatu wanilii? Ale czy wiesz, że wanilia należy do rodziny orchidei? Roślina ta pochodzi z Meksyku, ale dziś uprawiana jest głównie na Madagaskarze, Tahiti i Reunion.

Podczas zbierania, laseczki wanilii są nadal zielone. Absolut waniliowy otrzymywany jest poprzez ekstrakcję.

Wanilia stosowana jest w perfumach prawie wyłącznie w nucie bazowej. Nic dziwnego, gdyż jej bogaty, lekko pikantny zapach wzmacnia moc zapachu.


Jak prawidłowo aplikować perfumy? Wskazówki, aby przedłużyć trwałość zapachu

Perfumy dostępne są w różnych mocach i intensywnościach, przy niektórych wystarczy odrobina, aby pachniały godzinami, inne zapachy natomiast znikają szybciej. Jak już wiemy, to, jak długo utrzymuje się dany zapach, zależy również od składników zapachowych i od tego, czy jest to woda perfumowana, czy toaletowa. Niemniej, istnieje kilka prostych wskazówek, które sprawią, że Twoje ulubione perfumy będą trzymały się dłużej i będą intensywniej pachnieć.

    1. Wykorzystaj ciepło, aby zintensyfikować zapach: ciepłe części ciała, takie jak zgięcia ramienia, nadgarstki, szyja czy dekolt są szczególnie odpowiednimi obszarami do aplikacji perfum, ponieważ intensyfikują zapach. Ważne: perfumy pachną intensywniej, ale nie utrzymują się dłużej.

    2. Chłodne części ciała, aby przedłużyć trwałość: chłodne części ciała to na przykład zagłębienia kolan lub małżowiny uszne. Na tych obszarach zapach jest szczególnie trwały.

Aplikacja perfum na nadgarstku

    3. Nie zapomnij spryskać również włosów: włosy to także dobre miejsce do długiego utrzymania zapachu. Wystarczy, że spryskasz bezpośrednio włosy lub też szczotkę przed rozczesywaniem.

    4. Odpowiednia baza: kolejna wskazówka to… wazelina — może brzmieć to dziwnie, ale tłusty krem ​​przedłuża trwałość perfum, więc po prostu nałóż wazelinę lub inny bezzapachowy krem ​​na wybrane miejsca, a następnie spryskaj je perfumami.

    5. Odpowiednie przechowywanie: aby zapach utrzymywał się przez długi czas, należy przechowywać go w chłodnym i ciemnym miejscu. Perfumy najlepiej zostawić w kartoniku.

    6. Nie pocieraj: nie pocieraj perfum po ich rozpyleniu, ponieważ zniszczy to cząsteczki zapachowe i zmniejszy przy tym ich intensywność. Najlepiej pozostawić perfumy do wyschnięcia.


Perfumy na każdą okazję - propozycje flaconi

Elegancki flakon perfum

Jak już wspomnieliśmy, zapachy wpływają na nasze emocje, oddziałują na zmysły, pobudzają wyobraźnię i pomagają w tworzeniu wspomnień. Tym lepiej, jeśli znajdziesz idealny zapach dla siebie lub też bliskiej Ci osoby. Na flaconi masz duży wybór wysokiej jakości perfum popularnych marek. Są wśród nich klasyki zapachowe, takie jak Giorgio Armani Sì, który urzeka nutami jaśminu, neroli i wanilii, dymny, drzewny Dior Sauvage czy uwodzicielski Lancôme La Vie Est Belle.

W naszej perfumerii online znajdziesz opisy każdego z produktów, tak, by na pierwszy rzut oka wiadomo było, które składniki zapachowe znajdują się w nutach głowy, serca i bazy.

Oprócz klasycznych perfum marek takich jak Lancôme, Paco Rabanne czy Jean Paul Gaultier, flaconi oferuje również szeroki wybór ekskluzywnych zapachów niszowych, takich jak Escentric Molecules, Acqua di Parma czy Comme des Garcons. Pamiętaj też, że w naszym sklepie internetowym znajdziesz nie tylko perfumy, ale także swoje ulubione produkty do makijażu i pielęgnacji czy też zapachowy balsam do ciała, dopasowany do Twojego ulubionego zapachu.

Jeśli masz ochotę zainspirować się najchętniej wybieranymi przez naszych klientów zapachami, sprawdź nasze 10 najlepszych zapachów dla kobiet i 10 najlepszych zapachów dla mężczyzn. Każdego tygodnia znajdziesz tam 10 najpopularniejszych wśród naszych klientów perfum. Nie zapomnij też o naszych nowościach - to także niezawodne źródło inspiracji.

Niezależnie od tego, czy szukasz perfum damskich czy męskich konkretnej marki, czy też zapachu z konkretną nutą zapachową, w naszym sklepie online znajdziesz rozmaite filtry wyszukiwania, dzięki którym Twoje zakupy staną się jeszcze łatwiejsze! Dodatkowo, do każdego zamówienia otrzymasz do dwóch bezpłatnych próbek, a przy odrobinie szczęścia także atrakcyjny kod rabatowy.