Dostępne konfiguracje głośników komputerowych
Rynek oferuje obecnie szeroki wybór głośników komputerowych. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne konfiguracje:
- 2.0 – najprostszy zestaw głośników komputerowych składający się z dwóch kolumn emitujących tony niskie, średnie oraz wysokie. Od takiego zestawu nie można wymagać doskonałej jakości brzmienia,
- 2.1 – to zestaw składający się z dwóch kolumn oraz subwoofera, który odpowiada za niskie tony. Wyraźniejsze tony niskie zapewniają uzyskanie lepszego brzmienia
- 5.1 – w tym przypadku zestaw składa się z 5 głośników oraz jednego niskotonowego subwoofera. Umożliwia on uzyskanie dźwięku przestrzennego.
Cyfry obecne w symbolach różnych konfiguracji oznaczają ilość kolumn (pierwsza cyfra) oraz obecność lub brak subwoofera (cyfra po kropce).
Istotne parametry, na które warto zwrócić uwagę
Najistotniejszymi parametrami technicznymi, które należy przeanalizować przed zakupem głośników są między innymi: materiał, efektywność, sprawność, dolna i górna częstotliwość, moc RMS oraz dostępność dodatkowych funkcji.
- materiał - sposób wykonania głośników wpływa nie tylko na ich trwałość oraz estetykę, ale również na jakość dźwięku. Najlepsze głośniki to takie, których obudowa wykonana jest z drewna lub tworzywa z MDF. Sprzętu audio posiadającego plastikowe obudowy należy raczej unikać.
- efektywność – to najprościej mówiąc parametr określający sprawność przetwarzania mocy elektrycznej na moc akustyczną. Im wyższa jest wartość tego parametru, tym głośniejsze są wytwarzane dźwięki. Efektywność określana jest w decybelach.
- sprawność – określa w jakim stopniu głośnik przekształca energię elektryczną na akustyczną. Parametr ten podawany jest w procentach, a większość głośników charakteryzuje się sprawnością z przedziału 0,5-2%.
- dolna i górna częstotliwość – im niższa jest wartość dolnej częstotliwości, tym dźwięk emitowany przez głośniki jest pełniejszy.
- moc RMS – jest to wartość określająca rzeczywiste możliwości głośników. Określa ona maksymalną głośność.
- dostępność dodatkowych funkcji – dodatkowe funkcje zdecydowanie podnoszą atrakcyjność sprzętu audio. Wśród najbardziej pożądanych występują na przykład: pilot do zdalnego sterowania, wejście słuchawkowe oraz łączność Bluetooth.
TOP-6 głośników komputerowych
Głośniki LOGITECH Z906
zestaw głośników 5.1 o mocy RMS równej 500 W emituje dźwięk przestrzenny zapewniając niesamowite wrażenia. Wyposażony został w pilot bezprzewodowy pozwalający na sterowanie zasilaniem oraz poziomem głośności. Zestaw ten jest idealny dla osób pragnących oglądać w domu filmy z dźwiękiem o jakości kinowej
Głośniki CREATIVE Inspire T6300
to zestaw typu 5.1 zapewniający idealną jakość dźwięku. Wyposażony został w subwoofer o szerokim pasmie niskich tonów, czego efektem są głośniejsze oraz wyraźniejsze średnie basy. Innowacyjna funkcja Creative IFP zapewnia zaś kierunkowość i obrazowanie dźwięku. Głośniki te świetnie sprawdzą się podczas oglądania filmów, grania oraz słuchania muzyki.
Głośniki LOGITECH 2.1 Z533
głośniki o konfiguracji 2.1 ze skierowanym do przodu subwooferem, emitujące dynamiczne basy. Oferują one jednoczesną obsługę wielu wejść, co pozwala na podłączenie nawet trzech zgodnych urządzeń (telewizor, komputer lub urządzenie mobilne).
Głośniki LOGITECH Z-623 2.1 THX 980-000403
zestaw głośników 2.1 o mocy RMS równej 200 W pozwala cieszyć się wyraźnym, wzmocnionym dźwiękiem podczas słuchania muzyki, oglądania filmów, czy też podczas gry. Głośniki te posiadają również wszechstronną opcję połączeń, która pozwala na jednoczesne podłączenie nawet 3 różnych urządzeń.
Głośniki SVEN MC-20
głośniki typu 2.0 o dolnej granicy zakresu częstotliwości równej zaledwie 40 Hz. Świetnie radzą sobie z obsługą kompozycji muzycznych o dowolnej złożoności. Drewniana obudowa stanowi dodatkowy atrybut tych głośników.
Głośniki komputerowe Bluetooth LOGITECH Z207
to idealny sprzęt dla osób nie posiadających wygórowanych wymagań. Te głośniki o konfiguracji 2.0 nadają się dla osób sporadycznie korzystających z komputera. Wyposażone one zostały w wejście słuchawkowe oraz możliwość bezprzewodowego przesyłania dźwięku.