Kamera samochodowa to bardzo użyteczne urządzenie. Coraz więcej właścicieli pojazdów decyduje się na zakup takiego sprzętu. Nagrania z takiej kamery mogą dostarczyć dużej ilości rozrywki, być sposobem na uwiecznienie podróży, lecz mogą także pomóc w sytuacjach spornych, rejestrując np. przebieg stłuczki. W coraz większej ilości przypadków nagrania z kamer zainstalowanych w samochodach stają się dowodem w sprawach, w których sporną kwestią jest wina (bądź jej brak) jednego z uczestników kolizji.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery samochodowej?
Kamery często wyposażone są w tzw. czujnik ruchu. Oznacza to, że jeśli nawet samochód jest zaparkowany, to w momencie, gdy ktoś do tego nieuprawniony próbuje włamać się do samochodu lub wyrządzi jakąś szkodę, jego postać zostaje zarejestrowana za pomocą kamery. Bardzo pomaga to w identyfikacji takiej osoby i w rezultacie jej ujęcie.
Bardzo ważne jest to, aby przed zakupem zastanowić się, w jakim głównie celu kupujemy kamerę. Czego oczekujemy i czego się spodziewamy. Pomoże to nam w odpowiednim wyborze sprzętu.
Bez wątpienia, jedną z najważniejszych rzeczy jest to, żeby kamera nagrywała jak najwięcej szczegółów. Istotne jest więc, aby obraz rejestrowany przez urządzenie był jak najwyższej jakości. Dobrym sposobem jest obejrzenie filmiku lub kilku filmików zarejestrowanych modelem, który akurat oglądamy. Zobaczymy wtedy, jak jakość nagrania ma się do naszych oczekiwań.
Warto, aby kamera przynajmniej w miarę dokładnie rejestrowała szczegóły, które mogą okazać się istotne w przyszłości (takie jak numery tablic rejestracyjnych)
Kąt widzenia obiektywu
Bez wątpienia, aby dobrze wybrać sprzęt, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych, które powiedzą nam więcej o kamerze.
Ważnym parametrem jest kąt widzenia obiektywu. Co logiczne, im szerszy jest kąt widzenia obiektywu, tym zakres przestrzeni zarejestrowanej przez kamerę będzie szerszy. Trzeba jednak wiedzieć, że bardzo szeroki kąt, może przyczynić się do pewnego zniekształcenia obrazu i spowodowania tzw. efektu beczki. Sprawi to z kolei, że niektóre elementy będą zniekształcone co może utrudnić dojrzenie niektórych szczegółów. Umiarkowane minimum zalecane przez wielu specjalistów to okolice 140 stopni.
Rozdzielczość
Istotną kwestią jest rozdzielczość rejestrowanego obrazu. Obecny standard to co najmniej Full HD (1920px x 1080 px) przy 30 klatkach na sekundę. Pozwala to na rejestrowanie niezłej jakości video, na którym można odczytać bez większego problemu m.in. numery tablic rejestracyjnych nagrywanego pojazdu.
Dość dużo kamer, które wchodzą na rynek, nagrywa już w jakości 4K. W przypadku takiego obrazu nie ma problemu z dojrzeniem drobnych elementów i szczegółów.
Przetwornik obrazu
Bardzo ważnym elementem każdej kamery jest przetwornik obrazu zwany również sensorem lub matrycą. Ten element przetwarza światło widzialne na postać cyfrową. Uważa się, że jedne z najlepszych matryc produkuje firma Sony. Warto też zwrócić uwagę na matryce Aptina czy OmniVision.
Tryby parkingowe
Wyróżniamy trzy podstawowe tryby parkingowe. Są to:
• Tryb parkingowy „aktywny”, urządzenie w tym trybie wykrywa, kiedy samochód jest zaparkowany i uruchamia tryb wykrywania wstrząsów i ruchu.
• Tryb parkingowy „pasywny”, urządzenie w tym trybie przechodzi w stan uśpienia, jednak wciąż aktywny jest czujnik wstrząsu (g-sensor), w przypadku gdy kamera wykryje kolizję, wtedy włącza się automatycznie.
• Tryb wykrycia ruchu, w tym trybie urządzenie cały czas „obserwuje” co się dzieje w polu widzenia, jednak nagrywanie jest włączane podczas wykrycia ruchu jakiegoś obiektu w kadrze.
Sprawdź więcej produktów w kategorii samochód i części.
Funkcje dodatkowe
Wiele kamer na rynku posiada różne opcje dodatkowe, które bardzo ułatwiają życie i uprzyjemniają użytkowanie produktu. Trzeba jednak wiedzieć, że przynajmniej niektóre z nich nie są niezbędne, mogą jednak podwyższać cenę urządzenia.
Z pewnością do takich udogodnień należy funkcja WiFi, dzięki której możemy podłączyć kamerę np. do smartfona.
Kolejną z takich funkcji jest funkcja GPS. Pomaga ona śledzić położenie geograficzne pojazdu oraz monitoruje prędkość, z jaką poruszą się samochód.
Przycisk EVENT pomaga z kolei automatycznie zabezpieczyć nagrany materiał na karcie pamięci. Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych opcji i funkcji dodatkowych, aby ich produkt był jak najbardziej atrakcyjny
Przegląd kamer samochodowych – TOP 4
1. Mikavi PQ4 Dual
Kamera ta posiada kompaktowe wymiary , które sprawiają, że łatwo można ją zamontować w prawie każdym samochodzie. Jej matryca została wykonana przez firmę Sony (model Sony Stravis IMX327). Kąt widzenia obiektywu to 170 stopni. Urządzenie posiada GPS oraz funkcję WiFI za pomocą której bez problemu można połączyć kamerę ze smartfonem za pomocą aplikacji oraz cały szereg funkcji dodatkowych.
2. Navitel R600 GPS
Kamera nagrywa w rozdzielczości Full HD 1080p przy 30fps i 720p przy 60fps i posiada matrycę Sony IMX307. Kąt widzenia obiektywu to 170 stopni. Posiada GPS i funkcje dodatkowe takie jak np. nagrywanie w pętli. Jest to bardzo solidny i dobry produkt.
3. Mio MiVue 733 WiFi
Kamera nagrywa w rozdzielczości Full HD (1920 px x 1080px) przy 30 fps. Kąt widzenia to 130 stopni. Posiada WiFi i GPS. Kamera ma wiele ciekawych funkcji dodatkowych, które sprawiają, że jest to jeszcze ciekawsze urządzenie. Należą do nich m.in. automatyczne systemy wspomagania kierowcy w prowadzeniu samochodu poprzez przekazywanie dodatkowych informacji.
4. Xblitz S8
Kamera nagrywa w rozdzielczości 2.5K i posiada matrycę Sony Stravis oraz Kodek H.265, który sprawia , że kompresja pliku jest jeszcze lepsza. Kamera jest bardzo skuteczna w trybie nocnym. Świetnie sprawdza się w wielu warunkach. Posiada również chipset NTK zapewniający dużą płynność pracy i dużą moc obliczeniową. To bez wątpienia świetny produkt.