Zmywarka wolnostojąca – poradnik zakupowy

Codzienne zmywanie naczyń jest niezwykle nużące. Zazwyczaj zużywamy przez to o wiele więcej wody, niż jest to konieczne do porządnego umycia naszych garnków i talerzy. Między innymi z tych dwóch względów, dużą popularnością cieszy się urządzenie AGD zwane zmywarką. Dostępne są na rynku naprawdę nowoczesne urządzenia, które zdecydowanie ułatwią nam nasze życie. Musimy jednak upewnić się, czy upatrzona przez nas zmywarka będzie pasowała do naszej kuchni.

Model do zabudowy, czy wolnostojący?

Jest to pierwszy wybór, który musimy podjąć, pragnąc kupić zmywarkę. Ten pierwszy typ jest o wiele bardziej eleganckim rozwiązaniem. Wystarczy, że wybierzemy model ze schowanym panelem sterującym, a nasza kuchnia będzie się prezentowała o wiele lepiej. Nie jest to jednak szczególnie praktyczne rozwiązanie. W przypadku zalania bądź awarii będziemy mieli o wiele bardziej utrudnione zadanie.

Problematyczna staje się także wymiana zmywarki na nowszy model, gdyż musi on wtedy pasować estetycznie do wystroju kuchni. W przeciwnym razie nie będzie się dobrze komponowała z resztą zabudowy kuchennej. O wiele łatwiejszą opcją jest zakup modelu wolnostojącego. Następnym krokiem jest wybranie optymalnych wymiarów zmywarki. Chodzi przede wszystkim o jej szerokość. Warto zawczasu wybrać, w którym miejscu w naszej kuchni pragniemy ją postawić. Po zmierzeniu wolnego miejsca będziemy dokładnie wiedzieli, ile powinna mierzyć idealna zmywarka.

Czy klasa energetyczna zmywarki jest istotnym parametrem?

Rosnące ceny energii sprawiają, że na popularności zyskują produkty przede wszystkim energooszczędne. Chodzi mianowicie o zmywarki z klasą energetyczną co najmniej A+. To od tego parametru zależy to, ile energii elektrycznej dany model zużywa w skali roku. Zużycie może wynieść więcej w zależności od tego, czy używamy trybów niskiego zużycia energii. W przypadku klasy A+ w ciągu roku zużyjemy około 290 kWh. W tym samym czasie zmywarka z kategorią energetyczną A+++ (-20%) wykorzysta niecałe 198 kWh. Oczywiście za taki sprzęt przyjdzie nam zapłacić o wiele więcej pieniędzy. Sami musimy zdecydować, czy chcemy zainwestować w energooszczędną zmywarkę. Taki zakup zazwyczaj zwróci nam się dopiero po upływie kilku lat.

Poziom hałasu istotnym czynnikiem podczas kupowania zmywarki

Jest to szczególne istotne dla osób z małym mieszkaniem. Wtedy pracującą zmywarkę będziemy słyszeli w każdym kącie naszego domu. Zbyteczny hałas szybko zacznie nam przeszkadzać w wykonywaniu innych czynności. Aby zapewnić sobie cichą pracę zmywarki, należy wziąć pod uwagę dwie kwestię. Pierwsza z nich jest izolacja sprzętu AGD. Niestety modele wolnostojące nie będą wyciszane przez front meblowy. Z tego względu trzeba zainwestować w zmywarkę wolnostojącą z silnikiem inwerterowym, zwanym także bezszczotkowym. Oprócz tego należy zadbać o prawidłowy montaż urządzenia, jego wypoziomowanie oraz prawidłowe podłączenie węża do syfonu. Pomyłki na tym etapie mogą drastycznie pogorszyć hałaśliwość naszej zmywarki.

Przegląd popularnych modeli zmywarek wolnostojących

Electrolux ESF9510LOX A++ 14 kpl Srebrna

Model ten ma szerokość 60 cm i pomieści w sobie aż 14 kompletów naczyń. Dzięki klasie energetycznej A++, roczne zużycie prądu wynosi zaledwie 266 kWh. Ta elegancka zmywarka w kolorze stali szlachetnej będzie pasowała do praktycznie każdej kuchni. Podczas jednego cyklu, maszyna zużywa 10,6 l wody. W trakcie jej pracy poziom hałasu sięgnie maksymalnie poziomu 46 dB. Produkt firmy Electrolux oferuje liczne funkcje w postaci dodatkowego suszenia i płukania, opóźnionego startu, czy też automatycznego wyłączania. Wszystko to przekłada się na komfortowe korzystanie z tego sprzętu AGD. Producent zapewnił także efektywne zabezpieczenie przed zalaniem urządzenia. Jeżeli chodzi o system koszty, to na wzmiankę zasługuje przede wszystkim górny kosz z funkcją FlexiLift. Posiada nie tylko plastikowy uchwyt, ale także składane uchwyty na zmywane filiżanki.

Siemens SN 236I51KE 60cm 13 kompletów A++

Chociaż ten model pomieści zaledwie 13 kompletów podczas zmywania, to posiada on swoje zalety. Przede wszystkim zużywa mniej energii i wody podczas każdego cyklu. Chociaż różnica ta w porównaniu ze zmywarką Electrolux nie jest zbyt dużą, w dłużej perspektywie oznacza to niższe koszty opłat za wodę i prąd. Co więcej, system bezpieczeństwa aquaStop® skutecznie zapobiega uszkodzeniom powodowanym przez wycieki wewnątrz zmywarki. Sporą zaletą tego modelu jest obecność trzech funkcji: Suszenie Ekstra, Strefa Intensywna oraz VarioSpeed Plus. Ta ostatnia pozwoli drastycznie skrócić czas mycia naczyń. Z kolei funkcja Strefa Intensywna pozwoli zwiększyć ciśnienie natrysku. Dzięki temu z łatwością uporamy się nawet z bardzo zabrudzonymi naczyniami. Wystarczy, że umieścimy je w dolnym koszu i włączymy tę funkcję.

Poprzedni post

Ranking monitorów dla grafika TOP6

Następny post

Jaki kupić ekspres do kawy? Przedstawiamy propozycje

Popularne sklepy i marki, w których możesz zaoszczędzić z Coupon Dojo

Avans
MediaExpert
esdownload
Aliexpress EU
IziGSM
Neo24