Jaki kupić ekspres do kawy? Przedstawiamy propozycje

Któż z nas nie lubi kawy? Niejeden z nas nie wyobraża sobie dnia bez jej filiżanki, która potrafi postawić na nogi. Często tez delektujemy się nią podczas pracy lub w czasie zasłużonego odpoczynku po niej w domu. Kawa, oprócz pobudzenia wynikającego z kofeiny, zapewnia nam także ochronę przed cukrzycą, próchnicą, obniża stres, oraz powoduje wyrzut serotoniny. Jednakże ilu kawa ma zwolenników, tyle też przeciwników, którzy zwracają też uwagę na bardziej negatywne czynniki.

Wybierajmy ekspresy dopasowane do naszych potrzeb

Wśród miłośników czarnego napoju istnieje również podział na tych, którzy wolą kawę parzoną oraz z ekspresu. Ekspresy z kolei dzielić można na przelewowe i ciśnieniowe, o czym więcej będzie poniżej. Kawosze z jednej strony barykady zwracają uwagę, że tylko poprzez parzenie kawy można uzyskać pełną głębię jej smaku, natomiast druga strona upiera się przy tym, że dzięki ciśnieniu uzyskuje się aromat oraz wspaniałą piankę, która powstaje z tłuszczy zawartych w kawie.

Skupiając się na ekspresach, ciężko sobie wyobrazić bez nich życie. Nawet jeśli kawy lubimy się napić dla samego faktu wypicia, a nie zachwycania się festiwalem smakowym, to ekspres jest zdecydowanie bardzo dobrym wyborem, który współcześnie spotkamy niemal wszędzie. Warunkiem jest jednak, aby ekspres dobrać odpowiednio do swoich preferencji oraz gustów.

Najważniejsza jest funkcjonalność ekspresu

Podejmując decyzję o kupnie ekspresu, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie on będzie służyć. Wiadomo, ekspresy ciśnieniowe, tak jak i przelewowe mają swoje wady i zalety. Jeżeli sprzęt ma pracować w domu, warto rozważyć ekspres ciśnieniowy. Jest on droższy, a także umożliwia zaparzenie najczęściej jedynie dwóch kaw jednocześnie.

Ekspres przelewowy jest tańszy, a dzięki temu, że zawiera on dzbanek, w którym znajduje się ciągle podgrzewany napar, będzie ciekawszą propozycją do miejsc, gdzie zapotrzebowanie na kawę jest ciągłe dla przykładu w biurach lub innych podobnych miejscach. Patrząc na sprawę natomiast z drugiej strony, kawa z ekspresu przelewowego jest zawsze jednego rodzaju - czarna, a w ekspresie ciśnieniowym mamy różne do wyboru. Dlatego powinniśmy kierować się też własnymi preferencjami.

Czego oczekiwać, decydując się na ekspres przelewowy?

Podstawową zaletą, na którą zwracamy uwagę od razu, przeglądając oferty sklepowe, jest bardzo niska cena tego typu ekspresów. Dzięki ich prostej konstrukcji nie muszą być one szczególnie drogie, a intuicyjna obsługa pozwala na zaparzenie napoju największemu laikowi sprzętów AGD.

Sposób parzenia polega na tym, że zanim wyląduje ona w podgrzewanym dzbanku, to najpierw następuje przelewanie wody przez ziarna zmielonej kawy i oddzielanie ich od napoju specjalnym filtrem. W związku z tym, dodatkowym kosztem utrzymania tego sprzętu może jedynie być zakup specjalnych filtrów. Jednakże nie jest to dużym problemem, zwłaszcza że raz zaparzona w ten sposób kawa, może starczyć nam na naprawdę długo.

Kolejną zaletą tego typu ekspresu jest obecna w wielu z nich funkcja timera, dzięki któremu możemy ustawić godzinę, kiedy chcemy, aby nasz czarny napój był gotowy, oszczędzając tym samym czas. Trzeba wspomnieć o jednej rzeczy, że ekspres przelewowy nie będzie wyborem dla osoby, która nie przepada za kawą czarną, robioną w sposób klasyczny, gdyż za jego pomocą uda nam się napić tylko tego jej rodzaju.

Duży wybór wśród ekspresów ciśnieniowych

Zdecydowanie szerokim wachlarzem pochwalić się mogą ekspresy ciśnieniowe. Najważniejszymi, które należy wyróżnić, są:

  • ekspresy kapsułkowe,
  • ekspresy kolbowe,
  • ekspresy automatyczne.

Ekspresy kapsułkowe cechują się tym, że kawa jest w nich zaparzana za pomocą osobno kupowanych kapsułek. Ich koszt za jedną waha się do ok. 2,5 zł, a jedno opakowanie w zależności od ilości kapsułek w środku może pozwolić nam na zrobienie nawet do 20 kaw. Zdecydowaną zaletą jest fakt, że możemy zaparzyć dowolną kawę, na jaką mamy ochotę, a nawet gorącą czekoladę dla najmłodszych. Różne rodzaje kapsułek sprawiają, że nie musimy męczyć się, aby wypić ulubiony napój.

Kolejnym atutem tego typu sprzętu jest również cena. Najtańsze modele można kupić od nawet 150 złotych. Nieatrakcyjnym dla niektórych może być fakt, że kapsułki należy kupować tylko pod konkretny model sprzętu, gdyż te innych producentów nie będą pasować.

Kawa w ekspresie kolbowym powstaje ze zmielonych ziaren, które umieszczane są w specjalnie przystosowanej do tego rączce. Ekspres pobiera wodę ze zbiornika i pod wysokim ciśnieniem, nawet do 15 barów, parzy ją przez rączkę, aby znalazła się w naszej filiżance. Wiele z nich posiada dysze, dzięki którym możemy spienić mleko, najczęściej samodzielnie. Ekspres kolbowy ponadto należy czyścić po każdym użyciu z fusów, a moc kawy jest zależna od tego, ile samodzielnie jej wsypiemy do rączki. Możemy kupić najtańsze modele już od ok. 400 złotych.

Ekspres automatyczny jest najbardziej zaawansowany technicznie od pozostałych. Posiada on wbudowany młynek, który mieli kawę bezpośrednio przed jej zaparzeniem, a ponadto samodzielnie dobiera jej ilość do wybranej przez nas jej wielkości oraz mocy. Nie trzeba go również czyścić po każdorazowym użyciu, tylko raz na jakiś czas opróżnić pojemnik z fusami. Przy napełnionym zbiorniku na ziarna kawy, jesteśmy w stanie zaparzyć do ok. 20 kaw. Wiele ekspresów posiada również funkcję automatycznego spieniania mleka, dzięki czemu kawa mleczna jest zaparzana automatycznie przez nasz ekspres. Za techniką jednak idzie cena, która zaczyna się od 1000 złotych.

Przykładowe ekspresy każdego typu – co wybrać?

Nasze propozycje Jaki ekspres do kawy wybrać? Oto nasz subiektywny ranking:

Beko CFM 4350 B

Propozycja dla ludzi, którzy lubią kawę parzoną. Jest to ciekawa propozycja z tego względu, że zawiera antypoślizgowe nóżki, utrzymywanie temperatury czy temperaturę zaparzania na poziomie 95 stopni. Zaletą jest również pojemny dzbanek na 10 kaw oraz automatyczne wyłączanie.

Krups KP173B Dolce Gusto

Ekspres dla ludzi, którzy stawiają na kawę z kapsułek. Sprzęt spod szyldu Krupa współpracuje z kapsułkami Nescafe. Ciśnienie 15 barów zapewnia doskonały aromat kawy. Posiada on także podstawki pod filiżanki, jak i szklanki oraz wskaźnik o konieczności odkamieniania. Kolejną zaletą jest thermoblock oraz wbudowany spieniacz mleka.

 

DeLonghi ECP 35.31

Ten ekspres kolbowy włoskiej firmy jest ciekawym wyborem dla tych, którzy cenią sobie funkcjonalność i ergonomię. Ekspres DeLonghi zawiera w sobie najważniejsze funkcje dobrego ekspresu. Począwszy od zaparzania ciśnieniem 15 barów, aż po dyszę do spieniania mleka. Wyjmowana tacka ze wbudowanym skraplaczem pozwala na zaparzenie kawy w wysokiej szklance oraz utrzymanie czystości w kuchni.

Philips LatteGo EP2231/40

Ekspres automatyczny Philipsa zaciekawia przede wszystkim dotykowym panelem oraz automatycznym zaparzaniem nawet 3 rodzajów kaw. Wbudowany młynek oraz spieniacz do mleka zapewni napój najwyższej jakości za każdym razem, kiedy się na niego zdecydujemy. Ponadto możemy wybrać indywidualnie wielkość oraz moc kawy, której właśnie chcemy się napić. Za jej jakość natomiast odpowiadać będzie temperatura wody od 90 do 98 stopni oraz ciśnienie na poziomie 15 barów.

Poprzedni post

Zmywarka wolnostojąca – poradnik zakupowy

Następny post

Wybieramy klawiaturę dla gracza – TOP-6

Popularne sklepy i marki, w których możesz zaoszczędzić z Coupon Dojo

Inter Cars
Alibaba UK
Cyfrowe
Tv Okazje
HYPERBOOK
Vobis